Przygotuj się na e-Doręczenia. Kluczowe informacje dla Twojej firmy.
Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza nowy system e-Doręczeń, który będzie obowiązywał wszystkie firmy, co oznacza, że firmy będą musiały wysyłać i odbierać dokumenty urzędowe poprzez Internet a nie jak dotychczas tradycyjną pocztą.
Controlling personalny: wskaźniki, które warto mieć pod kontrolą
Czy Wy też, podobnie jak ja, zakochujecie się w rachunkowości zarządczej? Mam nadzieję, że tak. I że każdy mój kolejny artykuł coraz lepiej pokazuje jej “ludzką twarz”. Wyobraźcie sobie, że taką mają nawet matematyczne współczynniki. Jak to możliwe? Czytajcie dalej…
Controlling personalny: klucz do sukcesu w zarządzaniu zasobami ludzkimi czy kolejny korporacyjny buzzword?
Czy kiedykolwiek natknęliście się na memy przedstawiające absurdy rekrutacji, nikomu niepotrzebne benefity czy systemy oceniania pracowników? Te humorystyczne obrazki, krążące po mediach społecznościowych, często trafiają w sedno problemów, z jakimi borykają się firmy i pracownicy. Śmiejemy się z nich, bo są zabawne, ale też dlatego, że często odzwierciedlają rzeczywistość.
Budżetowanie po raz pierwszy - jak zacząć i efektywnie przeprowadzić proces?
Pierwsze budżetowanie, jak każda nowa rzecz, może wydawać się trudne i zawiłe, ale przynosi ogromną wartość w zarządzaniu firmą. Warto podjąć rękawice i zmierzyć się z wyzwaniem - odpowiednio przygotowany budżet to mapa, która prowadzi Twoją organizację do realizacji celów i pozwoli przetrwać w zmiennym otoczeniu gospodarczym.
Jak podniesienie płacy minimalnej w 2025 roku wpłynie na przedsiębiorców i rentowność firm?
Wraz z początkiem 2025 roku płaca minimalna w Polsce wzrośnie do 4666 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa wyniesie 30,50 zł. Dla wielu przedsiębiorców, szczególnie tych z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), taka zmiana stanowi poważne wyzwanie. Choć głównym celem podwyżki płacy minimalnej jest poprawa sytuacji finansowej pracowników i zwiększenie ich siły nabywczej, dla pracodawców oznacza to konieczność wprowadzenia istotnych zmian w zarządzaniu kosztami i strategii operacyjnej.
Klienci nie płacą w terminie? Zabezpiecz firmę przed utratą płynności
Opóźnienia w płatnościach to jedno z największych wyzwań, z jakimi borykają się polscy przedsiębiorcy. Średni czas oczekiwania na zapłatę faktur wynosi obecnie około 60 dni, a w wielu przypadkach przekracza nawet 90 dni. Na koniec 2023 roku, co trzecia firma w Polsce zmagała się z problemem zaległości płatniczych, co stanowi poważne zagrożenie dla płynności finansowej, szczególnie w kontekście aktualnych wyzwań gospodarczych.
Wybór biura rachunkowego krok po kroku
Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego aby współpraca odpowiadała potrzebom oraz wspierała realizowanie strategii i celów firmy?
Budżetowanie kluczem do skutecznego zarządzania strategią i celami organizacji
W poprzednim artykule „Klucz do przyszłości firmy został odnaleziony” przedstawiłam budżetowanie jako istotne narzędzie planowania strategicznego w przedsiębiorstwach, opisałam metody podejścia do budżetowania oraz jego rolę w zarządzaniu finansami firmy. W tej publikacji, kontynuując temat, przedstawiam od czego rozpocząć proces budżetowania, jakie są jego etapy oraz jaką znaczenie ma kontrola realizacji budżetu i analiza odchyleń.
#budzetowanie #finanse #strategiaKlucz do przyszłości firmy został odnaleziony!
Czasami mam wrażenie (bywa, że sama się na tym łapię), że przedsiębiorcy żyją tu i teraz. Ciągle pojawiają się sprawy, które trzeba rozwiązać natychmiast, telefony do wykonania od razu, opłaty, które nie mogą czekać. Tymczasem, jak mawiał amerykański wydawca Henry Luce: „Biznes wymaga ciągłego spojrzenia w przyszłość; to nieustanna gra prognoz i kalkulacji”. Nic dodać, nic ująć. W moich artykułach z serii „Zakochaj się w rachunkowości zarządczej” zajmuję się właśnie tematem prognozowania i kalkulacji przyszłości na podstawie znaków, które daje nam nasza firma i otoczenie. Dzisiaj więcej będzie o BUDŻETOWANIU. Możliwe, że wymaga sporo pracy, ale zwrot z tej inwestycji w aspekcie budowania strategii i planowania rozwoju jest ogromny. W niniejszym artykule przedstawiam sposoby, wyzwania związane z budżetowaniem oraz powody, dla których warto je wdrożyć.
#budzetowanieCzy outsourcing finansowo-księgowy to dobre rozwiązanie w dobie kryzysu?
Dynamiczne zmiany w gospodarce, trudny okres lockdownu, wojna w Ukrainie, to tylko część zawirowań jakie ostatnio dotykają przedsiębiorców. Wysoka inflacja, wpływająca wielokrotnie na zatrzymanie inwestycji, plus wysokie ryzyko utraty płynności, załamania dostaw to obraz wyjątkowo trudnej kondycji wielu przedsiębiorców. Obecnie rzeczywistość pokazuje nam, że do słowa „kryzys gospodarczy” trzeba się przyzwyczaić, raczej na dłużej. W takiej sytuacji konieczne jest szybkie reagowanie na zmiany sytuacji gospodarczej a szybkość reagowania może zaważyć o bycie firm. Czy dobre biuro rachunkowe rzeczywiście może nam pomóc w ciężkich czasach?
#outsourcing #finanse ksiegowoscWyzwania dla firm: zmienność, niepewność i czarne łabędzie
Obecna sytuacja makroekonomiczna znacząco wpływa na funkcjonowanie naszych firm. Wzrost kosztów, presja płacowa, przerwy w łańcuchach dostaw i trudności z płynnością finansową stały się naszym codziennym wyzwaniem. Jak możemy skutecznie radzić sobie z tzw. czarnymi łabędziami? Grażyna Sadowska-Malczewska z PKF Polska przedstawia swoje praktyczne wskazówki.